Dla Pacjenta
Hospicjum stacjonarne
Do hospicjum stacjonarnego kierowane są osoby z chorobami nieuleczalnymi, niepoddającymi się leczeniu przyczynowemu. W hospicjum stacjonarnym oprócz opieki lekarskiej i pielęgniarskiej porad udziela psycholog i posługuje duszpasterz. Zapewniona jest także opieka rehabilitanta. Medycznym celem opieki paliatywnej jest leczenie (łagodzenie) objawów, które powodują cierpienie osób chorych: najczęściej bólu, ale także wielu innych oraz poprawa jakości życia tych chorych.
Za pobyt w hospicjum stacjonarnym pacjent nie ponosi odpłatności.
Dokumenty obowiązujące przy przyjęciu pacjenta do hospicjum stacjonarnego:
- skierowanie do hospicjum od lekarza ubezpieczenia zdrowotnego,
- dokumentacja medyczna, karty informacyjne (ksero),
- ksero legitymacji ubezpieczeniowej,
- ksero dowodu osobistego.
Hospicjum domowe
Hospicjum domowe opiekuje się pacjentem i jego najbliższymi. Opieka ma charakter ciągły, Prowadzone są regularne wizyty lekarza (min. 2 razy w miesiącu) i pielęgniarki (min. 2 razy w tygodniu). Zespół hospicjum domowego wspiera i uczy najbliższych chorego jak opiekować się nim. Najbliżsi i rodzina są zawsze najbardziej przez chorego pożądanymi i cenionymi opiekunami a jego dom idealnym i najczęściej wybieranym środowiskiem opieki.
Korzystanie z opieki domowej jest nieodpłatne.
Zgłoszenie pacjenta do opieki odbywa się na podstawie:
- skierowania od lekarza ubezpieczenia zdrowotnego,
- dokumentacja medyczna, karty informacyjne (ksero),
- ksero legitymacji ubezpieczeniowej,
- ksero dowodu osobistego.
Zakład Opiekuńczo – Leczniczy
Świadczenia w ZOL są udzielane chorym wymagającym ze względu na stan zdrowia całodobowej fachowej opieki medycznej i niewymagających hospitalizacji w oddziale szpitalnym, który w ocenie skalą poziomu samodzielności, zwaną skalą Barthel, otrzymał 40 punktów lub mniej.
Zgodnie z przepisami ZOL pobiera opłatę za koszt wyżywienia i zakwaterowania – miesięcznie wynosi ona 250 proc. najniższej emerytury, lecz nie może być wyższa niż 70 proc. miesięcznego dochodu pacjenta.
Dokumenty wymagane do przyjęcia do Zakładu:
- wniosek do ZOL,
- karty informacyjne (ksero).